مقالات

سند بلاست فلزات و معرفی جایگزین های بهینه

سند بلاست فلز

در این مقاله به بررسی انواع سند بلاست فلزات می‌پردازیم، همچنین با توجه به معایب و مزایای آن، بهترین روش‌های جایگزین سند بلاست فلزات را معرفی خواهیم کرد.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای سند بلاست فلزات

تجهیزات زنگ زدایی، پرداخت و پولیش فلزات با سندبلاست، می‌تواند متحرک یا ثابت باشد و از نظر تکنولوژی به دو نوع وت بلاست و اجکتوری تقسیم می‌شود.

تجهیزات سند بلاست شامل چند بخش نازل سند بلاست، اتاق مخصوص و دستگاه فشار باد سند بلاست می شود.

تجهیزات وت بلاست

دستگاه سند بلاست فلزات

وت بلاست یک فرایند پاکسازی سطوح است که برای تمیز کردن و پاکسازی سطوح فلزی استفاده می‌شود. این فرایند شامل پاشیدن مواد ساینده مرطوب (معمولاً به عنوان رسانای مخلوط با سنگ‌های سنگین مخلوط می‌شوند) با فشار بالا بر روی سطح فلزی است. این فشار بالا و پاشش مواد ساینده منجر به پاکسازی آلودگی‌ها، زنگ‌زدگی، رسوبات و سایر ذرات از سطح فلزی می‌شود، به ویژه در صورتی که این آلودگی‌ها یا رسوبات مقاوم یا پیچیده باشند. وت بلاست معمولاً در صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمانی، خودروسازی، دریایی، و صنایع فلزی استفاده می‌شود.

معرفی جایگزین ها: 

دستگاه های پرداخت کاری ویبره، می‌تواند جایگزین خوبی برای این مدل از سند بلاست باشد که از لحاظ کاراریی، هیچ تفاوتی ندارد.یکی از دلایلی که از سند بلاست استفاده می‌شود، آماده سازی سطوح برای رنگ کاری است، اگر برای قطعات ریز می‌خواهید این رنگ کاری را انجام دهید، دستگاه رنگ پاش اتوماتیک بارل می‌تواند اینکار را برای شما انجام دهد.تجهیزات سندبلاست نوع اجکتوری

سن بلاست فلز

تجهیزات سندبلاست نوع اجکتوری معمولاً شامل تفنگ‌های سندبلاست(نازل) و اتاق‌های سندبلاست غیرقابل سکونت هستند.

در اجکتور، با فشار پایینی که ایجاد می‌شود، می‌توان مواد سندبلاست را به منطقه‌ای که هوای فشرده از آن عبور می‌کند، هدایت کرد و مخلوطی از هوا و سندبلاست ایجاد کرد.

این تجهیزات کارایی کمتری نسبت به تجهیزات فشاری دارند، اما در شرایط خاص، مانند کار در ارتفاع یا در فضاهای محدود، ممکن است بهترین گزینه باشند.

اتاق‌های سندبلاست اجکتوری برای تمیز کاری قطعات کوچک در شرایطی که فشار هوا لازم است طراحی شده‌اند.

سم پلاست فلز

این تکنولوژی برای پردازش سطوح با دقت بیشتر مناسب است و نیاز به فشار هوای فشرده کمتری دارد.

بلاستینگ فلزات

معرفی جایگزین مناسب برای زنگ زدایی فلزات

سند بلاست، معایب زیادی دارد مانند اینکه گرد و خاک بسیار زیادی ایجاد می‌کند، نیاز به اتاق مخصوص دارد، ممکن است به قطعات مجاور آسیب وارد کند و …. برای جلو گیری از این دردسر می‌توانید از این جایگزین ها استفاده کنید:

ابزار های پرداخت کاری سردریلی:

ابزار های پرداخت کاری سردریلی دارای حالت های مختلفی هستند و هر حالت برای کار خاصی طراحی شده‌اند، به کمک دریل و تعدادی از این ابزار ها می‌توانید همان کار را با همان کیفیت و در همان مدت زمان انجام دهید.

نمونه ای از سنباده سردریلی:

 

سنباده سر دریلی

نمونه از اسکاچ سردریلی:

اسکاچ پرداخت کاری، معمولاً نرم تر از سنباده ها می‌باشند.

اسکاچ سر دریلی

نمونه ای از نمد سر دریلی:

معمولاً به این نمد ها نمد پرداخت کاری گفته می شود اما در اصل این نمد ها برای پولیش کاری (براق کردن) نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمد سر دریلی

پرداخت کاری با استفاده از دستگاه مینی فرز:

می‌توانید یکی از سه ابزار زیر را به دستگاه مینی فرز وصل کنید و زنگ زدایی را انجام دهید.

فیبرنکس (سنباده اسکاچی)

فیبرونکس مینی

برای دریافت مشاوره تخصصی، استعلام قیمت و خرید با ما تماس بگیرید

تلفن تماس: ۷۶۲۱۹۶۹۱-۰۲۱

فیبرونکس ها از لحاظ کارایی تقریباً شبیه به سنباده ها می‌باشند، با این تفاوت که برای پرداخت و پولیش روی قطعه استفاده می‌شوند و ابزار های سردریلی برای پرداخت و پولیش داخل قطعه کاربرد دارد.

فلپ دیسک زیرکونیا:

این ابزار دارای خش زنی بالاتری به نسبت فیبرونکس می‌باشد و می‌تواند حتی پلیسه گیری هم انجام دهد.

دیسک نگرو:

این ابزار بیشترین قدرت خش زنی را دارد و می‌تواند پلیسه های زخیم تر را بگیرد.

دیسک نگرو

مقایسه کلی تجهیزات جایگزین با سند بلاست

بازدهی بالا و سرعت بیشتر: تجهیزات جایگزین مانند برش لیزری، جوشکاری پلاسما و رنگ‌پاشی الکترواستاتیک معمولاً دارای بازدهی بالاتری هستند و به دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته، زمان انجام عملیات را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند.

کاهش زمان تمیزکاری: در مقایسه با روش‌های سند بلاست که نیاز به تمیزکاری و آماده‌سازی بعدی دارند، تجهیزات جایگزین معمولاً نیازی به این مرحله تمیز کاری ندارند یا این مرحله را به صورت خودکار و سریع انجام می‌دهند. این امر باعث کاهش زمان تمیزکاری و افزایش بهره‌وری کلی فرآیند تولید می‌شود.

کاهش زمان تنظیمات و تعمیرات: تجهیزات جایگزین معمولاً دارای سیستم‌های هوشمندی هستند که نیاز به تنظیمات و تعمیرات کمتری دارند. این امر منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های مرتبط با تعمیرات و نگهداری می‌شود.

افزایش تنوع و انعطاف‌پذیری: برخی از تجهیزات جایگزین از طیف وسیعی از فرآیندها و مواد قابل استفاده هستند، که این امکان را به تولیدکنندگان می‌دهند تا به سرعت و با انعطاف بیشتری به نیازهای بازار پاسخ دهند.

کاهش خطاها و بازسازی: استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته معمولاً به کاهش خطاها و نیاز به بازسازی‌های مکرر در فرآیندهای تولید منجر می‌شود، که در نتیجه زمان و هزینه‌های مربوط به اینگونه عملیات کاهش می‌یابد.

کاهش مصرف مواد اولیه: تجهیزات جایگزین مانند دستگاه های پرداخت کاری و روش‌های دیگر معمولاً با دقت بالا و کنترل دقیق‌تری مواد را مصرف می‌کنند. این امر منجر به کاهش هدررفت مواد ساینده و بهبود کارایی مصرف مواد در فرآیندهای تولید می‌شود.

عدم نیاز به محیط حفاظت شده: در سند بلاست، مصرف مواد ساینده مانند شن، گریت و غیره بسیار زیاد است، این مواد بعد از برخورد با قطعه مورد نظر، با سرعت بالایی پخش می شوند و به قطعات اطراف خود آسیب وارد می‌کنند. اما با استفاده از تجهیزات جایگزین مانند برش لیزری که نیاز به محیط حفاظتی کمتری دارند، دیگر نیازی به اتاق مخصوص سند بلاست یا محیط حفاظت شده نمی‌باشد.

کاهش مصرف انرژی: برخی از تجهیزات جایگزین دارای فناوری‌های پیشرفته‌ای هستند که مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند. به عنوان مثال، دستگاه پرداخت کاری نسبت به روش‌های سند بلاست انرژی کمتری مصرف می‌کند و در نتیجه می‌تواند به صرفه‌تر باشد.

افزایش بهره‌وری انرژی: تجهیزات جایگزین معمولاً با افزایش دقت و کنترل در فرآیندهای تولید، به بهره‌وری بالاتری در مصرف انرژی دست می‌یابند. این امر به دلیل کاهش هدررفت انرژی و بهبود عملکرد ماشین‌آلات است.

کاهش هزینه‌های مرتبط با مواد و انرژی: با کاهش مصرف مواد و انرژی، هزینه‌های مرتبط با تهیه و حمل و نقل این مواد و انرژی نیز کاهش می‌یابد، که به طور مستقیم به کاهش هزینه‌های تولید و افزایش سودآوری کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *