مقالات

سنباده پوساب چیست؟ + چند نکته مهم برای استفاده از آن

پوساب چیست

سنباده پوساب چیست؟ در میان انواع سنباده‌ها، انواع کاغذی دامنه کارایی بیشتری در صنایع مختلف دارند. حتی در خانه‌ها نیز سمباده کاغذی یافت می‌شود چون برای صیقل دادن سطوح کوچک می‌توان از این ابزار سایش استفاده کرد.
تنوعی که بین انواع سنباده کاغذی وجود دارد، مهمترین عاملی است که دامن ‌کارایی آن‌ها مشخص می‌کند. برای مثال سنباده پوساب در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب شما را با ویژگی‌ها و کاربرد‌های آن آشنا خواهیم کرد. جهت خرید لوازم پرداختکاری لطفا کلیک کنید.

سنباده پوساب چیست و چه کاربردی دارد؟

بر اساس متریالی که برای ساخت انواع سنباده‌های کاغذی استفاده می‌شود، مقاومت آن‌ها در برابر شرایط محیطی، قدرت سایش آن‌ها و در نتیجه کاربرد آن‌ها متفاوت خواهد بود. برای مثال سنباده پوساب نسبت به آب بسیار مقاوم است و در واقع یک ماده ضد آب شناخته شده است.
از طرف دیگر انعطاف‌پذیری بالایی دارد برای همین قدرت سایش آن بسیار بالا است. سنباده پوساب در دو نوع زبر و نرم در داخل بازار عرضه می‌شود. در زمان خرید این سنباده باید به شماره آن توجه کنید.
هر چه میزان شماره بیشتر شود، نشان می‌دهد که سمباده نرم‌تر است. بنابراین در صورتی که برای شرایط کاری خود به سمباده‌های زبر نیاز دارید، باید به سراغ انواع این سنباده با شماره پایین‌تر بروید. این سنباده برای لکه‌بری، صیقل دادن سطوح مختلف و از بین بردن زنگ‌های تشکیل شده بر روی فلزات استفاده می‌شود.
به همین دلیل در صنایع چوب، خودروسازی، رنگ کاری، صنایع شیشه و سرامیک به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : قیمت و خرید انواع گیلانس

چند نکته مهم برای استفاده از سنباده پوساب

  • با توجه به اینکه این سنباده کاملاً ضد آب است، بنابراین در زمان استفاده از آن باید حتماً یک ترکیبی از آب و کف در کنار دست خود داشته باشید تا از بریده شدن و پاره شدن سمباده جلوگیری گردد. وقتی این سنباده در زمان استفاده خیس باشد شما به افزایش کارایی و همچنین افزایش طول عمر مفید آن کمک می‌کنید.

 

  • دمای محل نگهداری این سنباده تاثیر بسیار زیادی بر روی کارایی آن دارد. به طور کلی به هیچ عنوان نباید سنباده پوساب را در محیط‌های گرم و کنار وسایل گرمایشی حتی لوله‌های گرم قرار دهید. بهترین دما برای نگهداری از این سنباده دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

 

  • توجه داشته باشید اگر که این سنباده در شرایط غیر استاندارد نگهداری شود، طول عمر مفید آن کمتر می‌شود و نمی‌تواند بهترین کارایی را ارائه کند.

 

  • معمولاً در همه صنایع باید از هر دو سنباده پوساب نرم و زبر استفاده شود. در اولین قدم باید شماره زبر بر روی سطح مورد نظر کشیده کرد تا تمام برجستگی‌ها و زائده‌های اضافه بر روی سطح مورد نظر برداشته شود و سپس برای اینکه سنباده‌کشی نهایی انجام گیرد، از سنباده نرم استفاده می‌شود.

 

سنباده پوساب

 

تفاوت پوساب و سنباده چیست؟

مهم‌ترین تفاوت های این دو محصول موارد زیر هستند:

1- جنس و سختی

سنباده: سنباده‌ها معمولاً از مواد سخت‌تری مانند اکسید آلومینیوم، سیلیکون کارباید، موجود در داخل کاغذ سنباده‌کاری ساخته می‌شوند. این جنس‌ها از قطعات زیرینی مختلف متفاوت بر اساس نیازهای کاربردی و اندازه دانه‌ها تشکیل شده‌اند. سنباده‌ها جهت حذف لایه‌های زائد، خراش‌ها و صیقل‌دهی استفاده می‌شوند.

پوساب: پوساب‌ها نیز می‌توانند از اکسید آلومینیوم، سیلیکون کارباید و مواد دیگر تشکیل شوند، اما در کل پوساب‌ها از سختی کمتری نسبت به سنباده‌ها برخوردار هستند. از پوساب‌ها بیشتر جهت تمیز کردن، خراش‌زدایی و تهیه سطوح پولیش شده استفاده می‌شود.

جنس و سختی

سنباده: سنباده‌ها معمولاً از مواد سخت‌تری مانند اکسید آلومینیوم، سیلیکون کارباید، موجود در داخل کاغذ سنباده‌کاری ساخته می‌شوند. این جنس‌ها از قطعات زیرینی مختلف متفاوت بر اساس نیازهای کاربردی و اندازه دانه‌ها تشکیل شده‌اند. سنباده‌ها جهت حذف لایه‌های زائد، خراش‌ها و صیقل‌دهی استفاده می‌شوند.

پوساب: پوساب‌ها نیز می‌توانند از اکسید آلومینیوم، سیلیکون کارباید و مواد دیگر تشکیل شوند، اما در کل پوساب‌ها از سختی کمتری نسبت به سنباده‌ها برخوردار هستند. از پوساب‌ها بیشتر جهت تمیز کردن، خراش‌زدایی و تهیه سطوح پولیش شده استفاده می‌شود.

شکل و استفاده

سنباده: سنباده‌ها معمولاً به شکل دیسک، بلوک یا کاغذ ورقه‌ای با اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف موجود هستند. آنها به کمک ابزارهای سنباده‌کاری از جمله دستگاه‌های چرخ‌های سنباده، کف‌پولیش ها و ماشین‌آلات مخصوص تمیز کردن و صیقل‌دهی استفاده می‌شوند.

پوساب: پوساب‌ها به صورت پودر یا دانه‌های ریز و در انواع مختلف موجود هستند. آنها عمدتاً با استفاده از ابزارهای دستی یا ابزارهای نیروی متحرک (مانند ماشین‌آلات پولیش کننده) بر روی سطوح قرار می‌گیرند.

هر کدام از این دو ابزار معمولاً برای کاربردهای خاص خود مناسب هستند. برای انتخاب درست بین ستباده پوساب و سنباده، باید نوع ماده‌ی مورد پولیش، نوع خراش‌ها و صافی مورد نظر و سطح نهایی که می‌خواهید به دست بیاورید را در نظر بگیرید.

قیمت سنباده پوساب چقدر است؟

مسلماً تمامی صنعتگران که به این سنباده نیاز دارند به دنبال خرید این قبیل ابزار‌های سایش با قیمت بسیار مناسب هستند و در عین حال می‌خواهند بهترین سنباده با کیفیت بالا به آن‌ها عرضه شود.
معمولاً کارفرمایان این سنباده را به صورت عمده خریداری می‌کنند. بنابراین قیمت برای آن‌ها کمتر خواهد شد چون تخفیف بسیار خوبی را از شرکت‌های عرضه‌کننده دریافت می‌کنند. مهمترین عاملی که بر روی قیمت این سنباده تأثیر می‌گذارد، درجه زبری یا نرم بودن آن است.
البته باید شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه را نیز در نظر گرفت چون به هر حال زمانی که متریال اولیه برای ساخت ادوات سایش بیشتر شود، همین موضوع بر روی قیمت نهایی کالا تأثیر می‌گذارد. پیشنهاد ما این است که برای خرید سنباده پوساب، به چند شرکت عرضه‌کننده انواع سنباده مراجعه کنید.
همچنین می‌توانید به سراغ فروشگاه‌های اینترنتی همانند کاویان سایش بروید و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید تا هم بتوانید با برند‌های مختلف آشنا شوید و هم از قیمت این محصول مطمئن شوید.

سخن پایانی

در صورتی که به سایت کاویان سایش مراجعه کنید انواع سنباده پوساب را مشاهده خواهید کرد که مشخصات هر یک از آن‌ها و همچنین قیمت به روز آن‌ها ارائه شده است. کارشناسان فروش ما نیز به صورت آنلاین در خدمت شما هستند تا به سؤالات شما پاسخ داده و در نهایت بتوانید خرید خود را نهایی کنید.
در صورتی که به ابزار‌های سایش دیگری نیز نیاز داشته باشید می‌توانید صفحات دیگر سایت کاویان سایش را با دقت بررسی کرده و محصولات مورد نظر خود را یکجا خریداری کنید.