مقالات

تیغ اره الماسه + انواع و نحوه استفاده از تیغه اره الماسه

تیغ اره الماسه + انواع و نحوه استفاده از تیغه اره الماسه

تیغ اره الماسه از جمله مهم‌ترین بخش‌های اصلی دستگاه‌ های برش بود که نقش مهمی را ایفا می ‌کنند. به‌ همین خاطر نیز کسب اطلاعات کافی درمورد آن می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و استفاده درست از این ابزار کمک بسزایی کند.

تیغ اره الماسه از جمله  مدل‌های پراستفاده‌ این محصول بوده که سبب شده تا کیفیت کار و ‌سرعت انجام برش و با حفظ تمامی استانداردهای ایمنی وجود داشته باشد.

به‌ طور مثال انتخاب یک تیغه اره الماس‌ هایی که فاقد استاندارد هستند، در برش چوب ام دی اف نه ‌تنها کیفیت مطلوبی نداشته بلکه ممکن است عمر دستگاه‌های برش را کاهش داده و سبب شده تا سرمایه و زمان شما به هدر برود.

بنابراین حتماً در انتخاب این محصول باید آگاهی کاملی را داشته باشید. با ما همراه باشید تا به‌ طور کامل درمورد تیغه اره الماسه توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید : خرید لوازم پرداخت کاری با بهترین قیمت و کیفیت

نحوه استفاده از تیغه اره الماسه استاندارد

به ‌طور کلی ساختار و اطلاعات فنی تیغه اره الماسه خیلی پیچیده نیست. برای انتخاب تیغه باید مشخصات فیزیکی و جنس قطعه کار را در نظر داشته باشید. به ‌طور مثال باید بدانید که از چوب و تخته‌ های چند لایه، ورق MDF ، روکش‌دار و… استفاده می‌ کنید.

همچنین مشخصات فنی دستگاه همانند سرعت چرخش، قدرت و در نهایت صفحه برش نیز برای انتخاب تیغه الماسه از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید در نظر داشته باشید که کار برش با استفاده از تیغه اره الماسه کاملاً تخصصی است. بنابراین باید شما حتماً در زمان انتخاب این محصول تمامی موارد را در نظر داشته باشید.

تعداد دندانه ‌های تیغه اره الماسه

لازم است بدانید که تعداد  دندانه بیشتر در تیغه اره ها به ‌منظور برش‌هایی که به سطح کیفی بالا و ظرافت نیاز دارند. این محصولات برای برش عکیق و دقیق  بهترین انتخاب ممکن در میان محصولات مختلف هستند.

تعداد اره هایی که دارای دندانه کمتری هستند سرعت تغذیه را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهند و نسبت‌ و  هر چه تعداد دندانه‌ ها کاهش پیدا کند، قطعاً سرعت کار نیز پایین می ‌آید.

البته به این شکل که اگر تعداد دندان‌های درگیر در مقاطع پانل بین ۵ الی ۷ باشد اینتر برای پنل کراس کات مناسب است. اگر از این تعداد کم‌تر باشد، یعنی مقطع پنل کم‌تر از ۷ الی ۷ باشد، این تیغه برای چنین کاری مناسب نیست.

 

بیشتر بخوانید : جهت خرید سنباده از سایت کاویان سایش لطفا کلیک کنید!

 

 انواع تیغه اره الماسه

تیغ اره الماسه دارای مدل‌ های مختلفی است که هرکدام با استفاده از هرکدام براساس ساختاری که دارند، برای برش قطعات مختلف استفاده می‌شوند.

 تیغه اره‌ RIP

این مدل معمولاً برای برش در طول الوارهای چوب و در مقطع عرضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زاویه قلاب به بسیار بزرگ در این تیغه اره ها سبب شده که با حالتی تهاجمی از مقطع بار برداری را انجام دهدو وجود این ویژگی باعث شده تا این صفحه بود این تیغه برای برش صفحات ام دی اف  مناسب نباشد.

 تیغه اره Crosscut

این تیغه اره دارای زاویه منفی است و همچنین تعداد بالای آن‌ها سبب شده تا به قطعات کار فشار وارد شود. بنابراین از این طریق برای  قطعاتی که به عمق برش نیاز بیشتری نیاز است بایستی از این مدل استفاده کرد.

این مدل  تیغه اره الماس ها با توجه به سطح کیفی بالا، برای پانل‌های مناسب هستند که روکش ملامینه یا گیلانس دارند.

 تیغه اره  الماسه با دندانه ترکیبی

این تیغه اره الماسه برای برش RIP و crosscut به شکل هم‌ زمان ساخته شده است و به ‌خوبی می‌تواند خاک‌اره‌ حاصل از برش را از روی سطح بردارد. همچنین به ‌سرعت کار با این نوع تیغه ها افزایش پیدا می‌کند.

این نوع تیغه الماسه برای ابزارهای دستی و دستگاه‌های برش کوچک پیشنهاد نمی‌شود و می‌توان بعد از آن‌ها برای دور کن های بزرگ  کار با چوب‌های گران‌بها استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید : خرید و قیمت انواع دستگاه پرداخت کاری

 

 جمع‌بندی

تیغ اره الماسه یک وسیله مهم و برش بود که معمولاً در صنایع چوب کاربرد ویژه‌ای دارد. این محصول می‌تواند براساس تعداد دندانه‌ها و ساختاری که دارد باید به شکل درستی برای برش سطوح مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین بایستی ختما با اظلاعات کامل جهت خرید تیغه الماسه اقدام کرد.

زیرا تولید کنندگان این وسیله برش را برای سطوح مختلف به شکل های مختلفی ساخته اند. به همین خاطر نیز اقدام با انتخاب با آگاهی کامل سبب شده تا شما محصول مناسبی را برای برش سطوح مختلف انتخاب کنید.